Domovská stránka
Blog

Rýchly rast ponuky takmer nových vozidiel a elektromobilov odráža meniace sa preferencie slovenských motoristov

Počet ponúkaných benzínových a dieselových jazdených vozidiel prudko stúpa, a zároveň rastie aj záujem o elektromobily, čo naznačuje zaujímavý posun v preferenciách slovenských motoristov.

V priebehu minulého roka sa na slovenskom trhu objavilo neuveriteľných 36 118 takmer nových vozidiel, čo je o 35 % viac ako v predchádzajúcom roku a o takmer 30 % viac v porovnaní s rokom 2021. Tento trend je o to zaujímavejší, keď zvážime, že zatiaľ čo Slovensko a Poľsko zaznamenávajú rast, v susednej Českej republike je situácia opačná, kde ponuka takmer nových áut klesla o 4,3 %.

Podľa analýzy skupiny AURES Holdings, ktorá zahŕňa renomované značky ako AAA Auto a Mototechna, tento trend odráža rastúci záujem o skoro nové vozidlá, ktoré sú cenovo výhodnejšou alternatívou k novým automobilom. Karolína Topolová, generálna riaditeľka spoločnosti, poukazuje na to, ako sa slovenskí spotrebitelia adaptujú na trh, vyhľadávajúc cenovo dostupnejšie, no kvalitné alternatívy k novým vozidlám.

Zaujímavosťou je, že priemerná cena takmer nových vozidiel na Slovensku stúpla z 28 000 eur na 33 500 eur, čo naznačuje nielen zvýšený dopyt, ale aj zvýšenie kvality ponúkaných vozidiel. Vo vozovom parku dominujú vozidlá s približne 19 000 kilometrami na tachometri, čo zdôrazňuje ich takmer nový stav.

Čo sa týka elektromobilov, ich ponuka na slovenskom trhu vzrástla o úctyhodných 57 % na 1 176 kusov. Tento trend je významným signálom, že záujem o ekologické alternatívy v osobnej doprave sa na Slovensku nezadržateľne zvyšuje. Najpopulárnejším modelom medzi elektromobilmi sa stala Tesla Model 3, čo svedčí o rastúcej preferencii kvality a inovácií v tejto kategórii.

Tieto údaje naznačujú, že slovenský automobilový trh prechádza zaujímavou transformáciou, ktorá odzrkadľuje zmenu v spotrebiteľských trendoch a otvára diskusiu o budúcnosti mobility na Slovensku.

imgpsh_fullsize_anim

ADRIÁN ZACHARIDES

Majiteľ autoservisu Car Fans a skúsený pracovník v automobilovom priemysle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vyhľadávanie na webe
Search
Navigácia
Obľúbené tagy
Vybrané príspevky